Ovo je jedan jako dobar čaj, koji puno može da pomogne u borbi sa kašljem, pogotovo onim produktivnim koji nam noćima neda mira.
Znate kako to biva, preko dana se kašljuca i kašlje i taman kada nam sve to dojadi i poželimo da se dobro odmorimo i naspavamo nebi li smo što pre ozdravili, onda se javi "taj" gadni kašalj.
Ostatak priče vam je verovatno dobro poznat. Pokušavate da se namestite na jastuku, kašljući i
prevrćući se, nadajući se da ćete iskašljati to zlo pa da možete da nastavite mirno da spavate.
Možda vam je kad kad palo na pamet i da spavate sedeći ili makar poduprti silnim jastucima.
Rezultat, budite se nenaspavani i umorni, a na ozdravljenje... čeka se i dalje.
Zato je dobro da imate u svojoj (makar i virtuelnoj) knjizi recepata ovaj čaj koji zaista može mnogo da pomogne u borbi sa tim upornim produktivnim kašljem koji kad treba da se izbaci, čini se, nikad nije dovoljno "produktivan".
Recept:
1 srednja glavica crnog ili crvenog luka sa ljuskom
2 supene kašike šećera od trske
6 dl vode
med
Postupak:
* Crveni luk ima nešto blaži ukus pa će i čaj biti manje intenzivne arome
* Umesto šećera trske može da se koristi i obična beli šećer, mada je šećer od trske bogatiji mineralima.
Šećer stavimo da se karamelizuje, a u međuvremenu glavicu luka operemo i trudimo se da ne oštetimo ljusku. Što više ljuske možemo da ostavimo, s tim će i čaj biti lekovitiji.
Kada se šećer karamelizovao, nalijemo vodu i odmah ubacimo isečene kriške luka.
* Možete da koristite i samo nekoliko spoljnih "omotača", a sredinu da iskoristite za pripremu nekog obroka. U tom slučaju uzmite 2 luka.
Kada voda provri, kuvati 3-4 minute na laganoj vatri, zatim ostaviti da odstoji 10-15 min.
Med dodajte kad je čaj spreman za piće, kako ne bi izgubio svoja lekovita svojstva.
Ovaj čaj će vam pomoći da mirno zaspete i da se koliko toliko dobro naspavate, a ujutro ćete puno lakše da izbacite sav taj sadržaj koji bi vas inače držao noćima budne.
Želim vam dobro zdravlje!


Нема коментара:
Постави коментар